Διαδικτυακή Σύνδεση Εργαστηρίου Η/Υ Γυμνασίου Καλής

Ενημερώνουμε ότι έγινε επαφή με τους αρμόδιους φορείς για τη διερεύνηση αναβάθμισης της ταχύτητας της υπάρχουσας διαδικτυακής γραμμής, σε ό,τι αφορά το εργαστήριο Η/Υ του σχολείου, το οποίο μοιράζεται και με το ΓΕΛ.
Από απάντηση των αρμοδίων αρχών, τόσο του ΠΣΔ (Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο) όσο και του τεχνικού τμήματος του ΙΤΥ (Ινστιτούτο Τεχνολογίας Υπολογιστών), σας ενημερώνουμε ότι η υπάρχουσα γραμμή είναι αδύνατον να αναβαθμιστεί σε ταχύτητα, της οποίας η μέγιστη μετρήσιμη τιμή έφτασε στα 6.2 Mbps και κάτω από ιδανικές συνθήκες.
Ως εκ τούτου, το εργαστήριο Η/Υ αδυνατεί να αντεπεξέλθει σε εφαρμογές και χρήσεις που θα απαιτούν και τα 12 μαθητικά μηχανήματα να είναι ταυτόχρονα συνδεδεμένα στο διαδίκτυο.